
Teatr Kana – polski teatr alternatywny założony w Szczecinie w październiku 1979 przez instruktora teatralnego Zygmunta Duczyńskiego oraz jego uczniów. Jego siedzibą jest Ośrodek Teatralny Kana, mieszczący się od 1994 roku w kamienicy przy pl. Piotra i Pawła 4/5 w Szczecinie.
Ośrodek jest bazą dla realizacji spektakli, działań artystycznych, festiwali, projektów kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i badawczych. Rocznie organizuje ok. 80 wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Szczecina i regionu, a także buduje międzynarodową sieć współpracy pomiędzy europejskimi ośrodkami sztuki. Najważniejsze projekty Ośrodka Teatralnego Kana to: Spoiwa kultury (festiwal teatralno-muzyczny o charakterze otwartym, realizowany w Szczecinie od 1999 r., wyróżniony nagrodą Oko Recenzenta), Międzynarodowe Spotkania Teatralne OKNO, W poszukiwaniu tożsamości miejsca (projekt autorski łączący działania badawcze, artystyczne, dokumentacyjne i promocyjne związane z historią i współczesnością Szczecina). Ośrodek Teatralny Kana też jest jednym z organizatorów Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie, festiwalu Musica Genera, festiwalu Japan Now oraz innych ważnych dla miasta i regionu wydarzeń kulturalnych. W Ośrodku odbywają się także projekty rezydencjalne.
Za działalność kulturotwórczą i promocyjną Prezydent Miasta Szczecina przyznał Teatrowi Kana honorowy tytuł Ambasadora Szczecina.
Zespół Ośrodka (stan na rok 2021): Bibianna Chimiak, Weronika Fibich, Ewa Głodek, Paula Jarmołowicz, Marta Poniatowska, Anna Rogowska, Ewa Szostak, Rafał Foremski, Tomasz Grygier, Darek Mikuła, Piotr Motas, Janusz Turkowski